מדריכים וטיפים, מקררים כללי

מקררי רטרו

מקררי רטרו, או מקררים המעוצבים בסגנון רטרו, הם כיום "הדבר החם" ביותר בתחום המקררים הביתיים, בדגש על תחום המקררים הקטנים. בגדול רטרו הוא אופנה, טרנד או סגנון שהיו פופולאריים בעבר והפכו פעם נוספת לחלק מהנורמה.
מקרר רטרו מעוצב אדום - לנדרס
השימוש בסגנון הרטרו חדר בשנים האחרונות בצורה מסיבית לתקשורת, לפרסום, לאמנות וכמובן שגם לעיצוב הפנים. כפועל יוצא מכך, הרטרו חדר גם למוצרי החשמל הביתיים. חשוב לציין כי ישנן לא מעט משמעויות למונח רטרו, כאשר בשדה האמנות הכוונה היא לרוב לסגנון המדמה את הסגנון שהתפתח בשנות ה-50 של המאה הקודמת, שזכה לשם "פופ ארט".
מדובר למעשה בתנועה אמנותית שמרכזה היה בעיקר באנגליה ובארצות הברית, שהקיפה מגוון רחב של תחומי תרבות כמו למשל מוזיקה, קולנוע, אופנה, אמנות פלסטית ועוד. היצירות הבולטות בסגנון הפופ ארט מתאפיינות בדרך כלל בצבעוניות עזה מאוד, כאשר בין חומרי הגלם ומקורות ההשראה ניתן למצוא חומרים חוץ אמנותיים כגון: מוצרי צריכה יומיומיים, פרסומות, קומיקס ועוד.

(בתמונה: מקרר רטרו 115 ליטר. מגיע בצבעים אדום, שחור ולבן. מחיר: מחיר באתר: ₪2390.00. למעבר לדף המוצר והזמנות: http://goo.gl/kJRQpS)

מקררי רטרו לבית או לעסק

רכישת מקרר ישן

האפשרות הראשונה העומדת בפני המעוניינים "להתחדש" עם מקררי רטרו, היא כמובן לרכוש מקרר ישן, שיוצר בתקופה שבה הפופ ארט שלט בכיפת העיצוב. כיום ניתן למצוא מקררי רטרו בשווקי הפשפשים ובחנויות יד שנייה ועתיקות ללא קושי רב. עם זאת, מדובר באפשרות שאינה מומלצת במיוחד ועל כך תמימי דעים כל המומחים בתחום. ישנן מספר סיבות שבגינן לא מומלץ באופן כללי לרכוש מקררים יד שנייה, במיוחד אם מדובר במקררים הנרכשים בשל העיצוב המיוחד שלהם. להלן כמה מהן:

  • תנאי האחריות – מקררים יד שניה, מרשימים ככול שיהיו מבחינה עיצובית, לא מגיעים עם תעודת אחריות וזאת בניגוד למקררים חדשים, שלרוב מגיעים עם תעודת אחריות מקיפה למשך שנה לכל הפחות.
  • חוסר ודאות לגבי מידת התקינות של המקרר – אנחנו מרשים לעצמנו להניח שכשאתם מעוניינים לרכוש רכב יד שנייה, הדבר הראשון שאתם נוהגים לעשות זה לקחת את הרכב למוסך כדי שיעבור בדיקה לפני רכישה, מכיוון שאף פעם לא ניתן לדעת במבט ראשון מהו מצבו המכני של הרכב. זהו הדין גם בנוגע למקררים ישנים שנמצאו בשימוש אי אילו שנים, אולם הצרה היא שלא פשוט לבצע בדיקת תקינות למקררים ישנים ולמעשה כמעט בלתי אפשרי לדעת מהו מצבם המכני לפני הרכישה.
  • הוצאות בלתי נגמרות – נקודה חשובה נוספת שיש לקחת בחשבון בכל הקשור למקררים משומשים, היא שמדובר במכשירים חשמליים שיש לתחזק ללא הרף ולפיכך מדובר למעשה בהוצאה בלתי נגמרת. זאת מבלי לפרט אודות התיקונים שלרוב יש לבצע במקררים ישנים, כשלא אחת מדובר במקררים הדורשים החלפת רכיבים שכבר לא ניתן להשיג.

רכישת מקררים חדשים בעיצוב רטרו

לאור זאת, נראה שהבחירה הנבונה ביותר המתאימה עבור כל מי שמעוניין לפנק את המטבח שלו עם מקרר רטרו, היא לרכוש מקרר מודרני בעיצוב רטרו. המקררים המודרניים מהווים השקעה נבונה, שכן הם דורשים תחזוקה מינימלית, מתאפיינים בצריכת חשמל נמוכה (בניגוד גמור למקררים ה"וותיקים") ובנוסף לכך, עלותם נמוכה כיום מאי פעם. כאשר רוכשים מקררי רטרו מודרניים, חשוב ביותר לתת את הדעת על מספר נקודות חשובות:

  • עיצוב לצד פרקטיות – חשוב ביותר להימנע מרכישת מקרר שבו העיצוב מנגן כינור שני לפרקטיות, כלומר שהמקרר יהיה מעוצב לעילא ולעילא, אבל יצרוך יותר מדי חשמל, למשל.
  • תעודת אחריות – הקפידו לקבל מהיצרן או מהמשווק תעודת אחריות מקיפה לכמה שיותר זמן.
  • סקר מחירים מקדים – ישנו טווח מחירים רחב ביותר בתחום המקררים המעוצבים וחשוב לפיכך לבצע סקר מחירים נרחב ככל האפשר לפני שבוחרים בהצעה האטרקטיבית ביותר.
  • נפח הקירור – כיום ניתן לרכוש מקררי רטרו פחות או יותר בכל נפח שהוא, החל ממקררים קטנים שניתן למקם למשל בחדר השינה או בסלון וכלה במקררי ענק. בנקודה זו יש לציין כי מקררי רטרו אמתיים לנצח יהיו קטנים יחסית, שכן בשנות ה-50 של המאה הקודמת לא יוצרו מקררים גדולים כמו אלה שניתן לראות כיום פחות או יותר בכל דירה בישראל.
  • חברה המתמחה במקררים – באופן כללי מומלץ תמיד לתת עדיפות לחברה המתמחה בשיווק של מקררים בלבד על פני חברה המשווקת מגוון מוצרי חשמל.

התאמת המטבח לעיצוב המקרר

אם החלטתם להשקיע במקרר בעיצוב רטרו, הרשו לנו להציע לכם להשקיע עוד טיפה מאמץ ויצירתיות ולעצב את כל המטבח בסגנון רטרו. מעבר למקררים מעוצבים, ניתן לרכוש כיום מגוון רחב של מוצרים חשמליים ביתיים בעיצוב רטרו, החל ממסחטות מיץ וכלה בתנורי אפייה. כמו כן, ניתן לתלות על קירות המטבח כרזות נוסטלגיות בסגנון שנות ה-50, לבחור בחיפוי קיר בסגנון רטרו ועוד.

אלא אם כן אתם מעוניינים לעצב את החלל בסגנון אקלקטי, המורכב ממספר רב של סגנונות המשתלבים אלה באלה, ליצירת פסיפס או ליתר דיוק קולאז’ אטרקטיבי של עיצובים שונים.

רטרו מבחוץ, מודרני מבפנים

אל לכם לתת לעיצוב הנוסטלגי להטעות אתכם. המקררים המודרניים, לרבות מקררי הרטרו, מצוידים במיטב טכנולוגיית הקירור המודרנית. כמובן שכל מקרר מצויד במערכות אחרות, אבל הנקודה היא שגם אם בחרתם במראה נוסטלגי, אין זה אומר שאתם צריכים לוותר על הטכנולוגיה העכשווית. ישנם לא מעט מקררי רטרו המאובזרים, למשל, במערכת בקרת לחות מתקדמת, מערכת בקרת זרמי אוויר התורמת לקירור המושלם, מערכת הפשרה אוטומטית (NO FROST), תא צינון ליישון של בשר באפס מעלות צלזיוס ועוד.

קחו בחשבון שבמקרים רבים העיצוב כל כך אטרקטיבי, עד שאנחנו נוטים להזניח את העובדה שמדובר במוצר שאמור למלא
תפקיד פרקטי. אי לכך, גם אם העיצוב מרהיב וגם אם התאהבתם מעל הראש במקרר, קחו נשימה עמוקה, קראו את המפרט הטכני ותנו את הדעת ליכולות ולפונקציות של המקרר לפני הרכישה.

מקרר רטרו

בכל שאלה, פנו אלינו.
landers.co.il