מקררים כללי, מקררים לבית

מקרר מיני לחדר, רהיטים רב תכליתיים ועוד טיפים שיחסכו מקום בחלל קטן

מקרר למשרד ולבית

ככל שיהיה לכם יותר ספייס בבית ופחות חפצים ורהיטים, ובעיקר פחות פיצ׳פקעס חסרי תכלית – כך תהנו מחיים שלווים יותר ומופחתי סטרס. במקרים רבים, גם אין כל כך ברירה אלא להסתפק במעט פריטי ריהוט וציוד, פשוט כי מדובר בדירה קטנה או בחדר מאותגר מידות. עצות לחיסכון בשטח

כל המחקרים מצביעים על כך באופן חד משמעי ומפורש – ככל שיהיה לכם יותר ספייס בבית ופחות חפצים ורהיטים, ובעיקר פחות פיצ׳פקעס חסרי תכלית – כך תהנו מחיים שלווים יותר ומופחתי סטרס. במקרים רבים, גם אין כל כך ברירה אלא להסתפק במעט פריטי ריהוט וציוד, פשוט כי מדובר בדירה קטנה או בחדר מאותגר שטח. כך או כך, מוטב להסתפק בפחות – כך תוכלו להנות מיותר זמן פנוי שישתחרר לכם כשלא תצטרכו לשרוף את כולו על ניקיון הבית ותחזוקת הריהוט שבתוכו. החל משימוש במיני מקרר לחדר ורהיטים רב תכליתיים, ועד לשמירה על מינמליזם וניקיון, הנה כמה דגשים בהתנהלות נכונה בחללים קטנים.

סדר וניקיון זה א׳-ב׳, במיוחד כשמדובר בחלל קטן וצפוף

אם זה עתה עברתם לדירה חדשה או לחדר ריק, אפשר לדלג לסעיף הבא, אבל אם מדובר בשינוי שאתם רוצים לחולל בחדר קיים, שכבר התמלא בחפצים ובריהוט, הישארו עמנו. צפיפות ועומס הם האויב הגדול ביותר, בין שמדובר בחלל גדול או חלל קטן, אך כאשר מדובר בחדרים קטנים, אתם פשוט לא יכולים להרשות לעצמכם לאגור ולהעמיס, מאחר וכל הפריטים האלה תופסים שטח יקר מדי. חשוב להקדיש זמן למשימת הסינון, הסדר והניקיון ולהתגייס אליה במלוא המרץ. אם יש לכם שבת פנויה, למשל, תוכלו להקדיש את כל היום לפרויקט הזה ולסיים אותו ביום אחד. בשלב הראשון, יש לעבור על כל החפצים, הציוד, הבגדים והשטויות, מומלץ לרכז אותם במקום אחד ולמיין ולסנן, ולארוז בשקיות גדולות את כל מה שיש להוציא, למסור, לתרום או להשליך לפח האשפה. אחרי כל אלו, תתפלאו לגלות כמה אוויר ומרחב יש יתפנו לכם פתאום בחדר. בשלב הבא, יש לפצוח ב״סדר פסח״,ֿ כלומר להתחיל ולנקות באופן יסודי את כל חללי האחסון ופריטי הריהוט. שוב, תתפלאו לגלות כמה מקום יש בהם לאחר שמסדרים אותם. המטרה היא לסיים את היום הזה עם מינימום חפצים בחדר ומקסימום ניקיון וסדר.

שימוש ברהיטים ובמכשירים שאינם תופסים שטח רב

חלל קומפקטי מצריך פריטי ריהוט, מתקנים ומכשירים קומפקטיים. לדוגמא, ארון בגדים בעל שתי דלתות בלבד (לעומת ארון קיר שנמתח לאורך כל הקיר), שולחן עבודה שהוא מדף היוצא מהקיר בלבד, ואפילו מקרר קטן לחדר. נסו לחשוב פרקטי וקומפקטי – כל מה שאין לו באמת שימוש, אין לו מקום בחדר. עם זאת, אנחנו כן רוצים קצת דקורציה ו״משהו לנשמה״, וגם את זה יש איך לעשות בחללים קטנים. לדוגמא, במקרים בהם יש לכם חפצי נוי סנטימנטליים או ספרים שאתם לא מעוניינים לוותר עליהם, מדפים צפים יוכלו לעשות את העבודה מצוין, בתור מתקן האחסון והתצוגה של כל אלו, מבלי לתפוס יותר מדי מקום בחדר. שימוש בשטח הקיר יכול לסייע בחיסכון שטח, ואף להוות תחליף לשידות אחסון או ושידות לילה.

פריטי ריהוט פונקציונליים שמשמשים גם כחללי אחסון

ארונות אחסון קטנים במקום שולחן, מגירה צפה במקום פשוט מדף – אפילו שידת הלילה יכולה לשמש כחלל אחסון נוסף, אם קצת נחשוב מחוץ לקופסא. הדוגמא הקלאסית לחלל אחסון פונקציונלי היא כמובן ארגז המצעים שמתחת למיטה. אם כך, מומלץ לבחור במיטה המגיעה עם ארגז מצעים בילט-אין ולאחסן בתוכו, למשל, את הבגדים של העונה האחרת, וגם שמיכות גדולות ומצעים כמובן. אפשרות נוספת, שיכולה להיות גם שיקית ודקורטיבית, היא להוסיף ספסל אחסון, כזה שגם ניתן לשבת עליו ולנעול נעליים למשל, למרגלות המיטה. בעצם הכנסתם כאן פריט ריהוט רב שימושי – גם ספסל, גם חלל אחסון, וגם תוספת סטייל לחדר השינה.

סדר וארגון גם בתוך חללי האחסון עצמם

אם חשבתם שמספיק שסידרתם וארגנתם את כל החדר, והקצתם חללי אחסון מספקים, תחשבו שוב. פעולת הסדר והארגון חשובה לא פחות גם כשמדובר בתוך חללי האחסון עצמם. הרי שאם לא יישאר לכם שם מספיק מקום, הפריטים שאמורים היו להיות בפנים, ימצאו את דרכם החוצה לחלל החדר, ואת זה אנחנו ממש רוצים למנוע. לכן, חשוב מאוד לעשות סדר בצורה חכמה בתוך ארונות הבגדים, ובתוך כל חללי האחסון שיש לכם בחדר, לרבות שידות ומגירות. שימוש במחיצות מתקפלות ומגירות נשלפות יכול לסייע מאוד בשמירה על הסדר. אחסון נכון של בגדים בתוך הארון, יכול לחסוך המון מקום. שיטות אחסון כמו אריזת הבגדים שלא בשימוש בעונה הנוכחית, בתוך שקיות ואקום, לא רק תשנה לכם את החיים מבחינת השטח שיתפנה בארון, אלא גם תוודא שפריטי הלבוש יישמרו היטב עד העונה הבאה.

שימוש ברהיטים ״פתוחים״ ייצור תחושה מאווררת יותר

שימוש בשידה מסוג כוורת, למשל, הפרושה לאורך הקיר, יכול לשמש הן כחלל אחסון רב תכליתי  – ספרים, משחקי וידאו ועוד, תוך שאינו תופס שטח רב בחדר. עם זאת, העדיפו שלא להציב את הכוורת בקיר שמול דלת הכניסה לחדר, אלא מימין או משמאל לדלת, על מנת שמי שנכנס לחדר לא יראה מיד את העומס שעלול להיווצר בתוך הכוורת. אפשרות נוספת, שעשויה להיות פרקטית יותר, אם כי לא בטוח שהיא הזולה ביותר, היא להתקין ארון קיר בצבע בהיר לאורך קיר שלם. במקרה כזה, מומלץ לבחור מידות של רוחב מקסימלי אך עומק קטן יחסית, על מנת שהארון לא ״יאכל״ לכם שטח בחדר. באופן זה, ניתן לשלב ארון בגדים אפילו באחד המסדרונות הארוכים בבית, או בכל חדר שיכול להכיל מתקן שכזה.