מקררים כללי, מקררים לעסק

להצטייד במקרר למשאית ולעשות הפסקות מרובות – טיפים לנהגים למרחקים ארוכים

נהיגה ברכב גדול וכבד משקל דורשת מיומנות רבה, היא כרוכה באחריות רבה לבטיחות הזולת ואף מצריכה הגיון בריא ושכל ישר. הקפדה על כמה כללים חשובים, תבטיח שתפעלו נכון כשאתם יושבים מאחורי ההגה

אין ספק שאלו הנוהגים במשאית למחייתם, עובדים בעבודה קשה, מתישה ואף מסוכנת. נהיגה מקצועית ברכב גדול וכבד משקל דורשת מיומנות רבה, היא כרוכה באחריות רבה לבטיחות הזולת ואף מצריכה הגיון בריא ושכל ישר. המודעות לאספקטים של בטיחות היא חשובה מאין כמותה, והקפדה על הכללים ושמירה על כמה פרמטרים עיקריים, תבטיח שתפעלו נכון כשאתם יושבים מאחורי ההגה. ראשית, שמירה על ערנות לאורך כל הדרך, היא כמובן לא עניין של מה בכך, אך היא זו שתבטיח גם את השמירה על הבטיחות. נהגי משאיות לא פעם נדרשים לשעות ארוכות ומתמשכות של נהיגה רציפה, ולעתים קרובות הנסיעה כולה מתרחשת בשעות הלילה. נתונים אלו מאתגרים עד מאוד את הערנות והחיוניות, ויש להיות מודעים אליהם ולדעת כיצד להתמודד איתם באופן הטוב ביותר. החל מהצטיידות במקרר למשאית ועד להקפדה על חוקי התנועה – הנה כמה טיפים מועילים לנהיגה בטיחותית. 

טיפים לבטיחות בנהיגה במשאית

היו ערניים לכל מה שקורה סביבכם

הטיפ הזה נכון לנהיגה ברכב מכל סוג שהוא, אבל אחת כמה וכמה כאשר מדובר ברכב במשקל כבד ובגודל עצום כמו משאית. היו עירניים לכל התנועה שסביב הרכב שלכם, ובחנו היטב את תנועת הרכבים שמלפניכם, מצדדיכם ומאחוריכם, בכל עת. 

כאשר נוהגים בכביש המהיר, במיוחד בשעות בהן התנועה כבדה, תמיד תכננו 'נתיב מילוט'. היו מודעים כל הזמן, על מנת שבעת הצורך תוכלו להגיב ולפעול בהתאם. 

בדקו את תחזית מזג האוויר מבעוד מועד

נהגי משאית חייבים לבחון את תחזית מזג האוויר בטרם הם יוצאים לדרך. כמו כן, גם במהלך הנסיעה עצמה, חשוב לשים לב למד הטמפרטורה החיצונית, על מנת לעקוב אחר תנאי הדרך המשתנים. הידיעה למה לצפות, מבחינת תנאי האקלים בחוץ, מסייעת לנהגי משאית להתכונן  טוב יותר לנהיגה בתנאי מזג אוויר בעייתיים, באופן המאפשר לנקוט באמצעי הזהירות הנחוצים.

עד כמה שניתן – הימנעו מנהיגה בשעות העומס 

במידת האפשר, מומלץ להימנע מנסיעה בשעות המועדות לפורענות, בהן התנועה כבדה במיוחד. כידוע, ככל שהתנועה עמוסה יותר, כך גדל הסיכוי לתאונה. בדקו באמצעות אפליקציות תנועה כמו ״ווייז״ גם מהן שעות העומס הצפויות ביום הנהיגה וגם מהם המסלולים החלופיים שאתם יכולים לבחור בהם. 

תכננו  מראש היכן תעצרו בדרכים 

נהגי משאית לא פעם מוצאים עצמם נוהגים במשך שעות ארוכות בכבישים שוממים, בהם נדיר למצוא תחנות דלק, מסעדות, דוכני אוכל או בתי קפה. אתם בהחלט זקוקים לכל אלו מעת לעת במהלך הנהיגה, הן לצורך מילוי דלק והן לצורך התרעננות, מתיחת איברים, ביקור בשירותים, אוכל ושתייה. לכן, במיוחד אם נסיעה ארוכה לפניכם, חשוב לתכנן מראש את המסלול ולהבין מהם בדיוק המקומות על המפה, בהם תוכלו לעצור להתרעננות. העצירות האלו חשובות קודם כל לצורך הבטיחות, אבל גם לשם הבריאות ומילוי המצברים הגופניים.

במהלך ההפסקות שאתם עושים, מומלץ להימתח היטב, לעשות סיבוב סביב המשאית, שישמש גם בשביל להניע את הגוף וגם בשביל לערוך בדיקה של מצב הרכב: בדקו את מצב הצמיגים – האם יש בהם מספיק אוויר, הביטו מתחת למשאית ובדקו האם ישנן נזילות או זליגה של שמן וכו׳. 

הצטיידו במשקאות קרים ובנשנושים מרעננים

כאמור, אם נסיעה ממושכת לפניכם, יש להיערך לכך מראש. אם אתם הולכים לבלות שעות ארוכות בתוך המשאית, על הכביש, כדאי שיהיו לכם בהישג יד משקאות קרים ומוצרי מזון שתוכלו לצרוך כאשר מתעורר רעב או צמא, ואלו גם עשויים בהחלט לשמור על העירנות והרעננות שלכם. מומלץ להצטייד בצידנית לרכב או אפילו מקרר נייד קטן, אותו ניתן להטעין באמצעות הרכב, ובו לאחסן משקאות ונשנושים. עם זאת חשוב לבחור את מוצרי המזון והשתייה בריאים ומזינים, דוגמאת פירות, ירקות, גבינות ובשרים, ושתייה לא ממותקת ונטולת קפאין. הבעיה שיכולה להיווצר מצריכה של מוצרי מזון המכילים כמות גבוהה במיוחד של סוכר, היא שאלו מעלים בחדות את רמות הסוכר בדם ואז אנחנו מרגישים טוב ועירניים יותר, ובאותה מהירות גם מורידה את רמות הסוכר בגוף, דקות ספורות לאחר מכן, ואז אנחנו חשים עייפות כבדה. מעבר שמדובר במזון המזיק לגוף בטווח הארוך, המצב הזה עלול להיות מסוכן ממש כאשר נגרמת תשישות גדולה במהלך נהיגה.

היו זהירים במיוחד בשעות הלילה

לנהגי משאיות קשה להתחמק מנהיגה בשעות הלילה. בשעות הקטנות והחשוכות יש לא מעט סיכונים, החל מעייפות קשה, שהחושך שבחוץ  מגביר עוד יותר, ועד לבעיה של ראות. למרבה הצער, בישראל ישנם עדיין המון כבישים שאינם מוארים כראוי, והם מהווים סכנה של ממש. לכן, חשוב מאוד לשמור על ערנות מוגברת בנהיגת לילה. אחד הדברים שיכולים לסייע לכם עם העניין באופן האפקטיבי ביותר, הוא לנוח מספר שעות לפני הנהיגה הלילית. כמו כן, חשוב להקפיד על הגבלת מהירות בשעות החשיכה. נהיגה איטית יותר היא נהיגה זהירה, שתשיג לכם יותר זמן תגובה במקרה של תקלה או הפתעות לא נעימות על הכביש.

בחרו נתיב והישאר בו

הסיכוי לתאונה גדל באופן דרמטי בכל פעם שרכב עובר מנתיב אחד למשנהו. על מנת לקדם את רמת הבטיחות, השתדלו להישאר באותו הנתיב עד כמה שרק ניתן. במקרה של משאית, כל מעבר בין נתיבים או עקיפה כרוכים בסיכון. במקרה הצורך וכשאין ברירה, מצאו את הדרך הבטוחה ביותר לעבור נתיב, עשו זאת בזהירות רבה והיו במודעות שיא לנקודות הנמצאות מחוץ לטווח הראייה שלכם. בחנו לאורך כל הפעולה את המראות של הרכב.