מקררים כללי, מקררים לבית

מקרר בילד אין בתוך מטבח נסתר – עיצוב מטבחים בעידן הנוכחי

מקרר מגירות מנירוסטה

בשנים האחרונות יותר מתמיד, ובמיוחד מאז פרוץ מגפת הקורונה, המטבח הפך להיות אחד המוקדים העיקריים בבתים רבים, ואולי לחלל החשוב והפעיל ביותר. החל ממטבח בהסוואה, ועד לשימוש בצבעים קונטרסטים נועזים – כך ייראו המטבחים בעתיד הקרוב

ברוב הבתים, ובמיוחד באילו שנבנים או עוברים שיפוץ מסיבי בימים אלו, המטבח הוא אחד המוקדים העיקריים, ואולי אפילו החלל החשוב ביותר בבית כולו. במקרים רבים, המטבח מהווה כחלל החברתי בו כל בני הבית נפגשים, ולעתים קרובות הוא אפילו מחליף את תפקיד הסלון. אחת הסיבות שיכולות להסביר את התופעה, היא שכאשר אין מסך טלוויזיה דולק ברקע, אפשר להתנהל בשקט ובנעימים, ואף להתייחס זה לזו בתשומת לב רבה יותר.

מאז מגיפת הקורונה, התופעה הזו תפסה תאוצה עוד יותר, מאחר ועניין הבישול הביתי עלה על הפרק יותר מתמיד, וכך הפך המטבח למעין "מדורת השבט", בו, בין בישול לאפייה, גם יושבים ומבלים עם בני הבית.

לא במקרה, מותגי מטבחים חדשים ומגניבים צצים בתדירות גבוהה מתמיד, ושלל רעיונות עיצוב חדשניים וטוויסטים חכמים על עיצובי מכשירי חשמל ישנים, מוצגים באולמות תצוגה למטבחים ברחבי העולם.

אם אתם בונים או משפצים מטבח, ומחפשים אחר השראה, הנה כמה מהמגמות בתחום, שמסתמנות בעולם, ממקרר אינטגרלי ועד מטבח נסתר לחלוטין: 

אריחים מזוגגים

כיסוי אריחי קרמיקה במטבחים אינו דבר חדש, אבל כן מסתמן מעבר מגימורי מאט לכיוון מבריק. אריחים מזוגגים הם לא רק קלים לניקוי – אלא גם משקפים ומגבירים את האור ברחבי החלל, מה שמעניק תוצאות אפקטיביות, ללא קשר לצבע האריחים שבחרתם.

לדוגמא,  אריחי מטבח ירוקים בגוונים עשירים, בשילוב עם משטחי עבודה כפריים של עץ ושיש, ייצרו ניגוד יפה עם צבעי האדמה, וגם יוסיפו שכבות שונות של טקסטורה לחלל. עם זאת, לא חייבים להשתמש בגוון רווי ועמוק כדי ליהנות מהאפקט הזה.

למראה סולידי יותר, בחרו באריחים לבנים מזוגגים, שבוודאי יפיקו את המירב מהאור הטבעי שיחדור דרך החלונות.

שילוב וינטג' ועתיקות

טרנדים עתידיים במטבח, עוסקים בביטול כל רעיון של בית גנרי, זאת באמצעות שילוב של רהיטים עתיקים או בסגנון וינטג', שבדרך כלל ניחנים בהשפעה מיידית של יצירת סביבה ביתית חמה וחיה. ריהוט למטבח ביתי, כמו למשל שולחן אוכל במראה משופשף או שידה עתיקה, הם הבחירה המתבקשת ליצירת מראה מסורתי. פריטים עתיקים נצחיים, שנועדו להחזיק מעמד ולעתים קרובות אינם יקרים במיוחד, ניתן למצוא בשווקי פשפשים ובחנויות יד שנייה, ואלו יעניקו אופי חדש לחלל.

מחיצות זכוכית

לאחר שנים של שבירת קירות במטרה ליצור חדרים גדולים בחלל פתוח, בתקופה האחרונה הגישה משתנה, כאשר מתחילים להבין את היתרונות של היכולת לסגור את הדלת ולברוח מהרעש והבלגן של הבית כולו. מחיצה מזוגגת יכולה לפצל חללים מבלי להתפשר על האור או על תחושת הביחד. יתרון נוסף טמון  בכך שהמחיצה עוזרת למנוע דליפת ריחות מאזור המטבח החוצה.

מחיצות זכוכית מגדירות שטח ויוצרות אשליה של מרחב, מבלי שהן צריכות להיות פתוחות לחלוטין. במקרים בהם פריסת המטבח הקיימת לא מאפשרת קיר זכוכית מלא, גם פאנל מזוגג קטן יותר יכול לשדרג את החלל. הוא מוסיף אלמנט אדריכלי מעניין, והוא שימושי גם כרקע נאה לרהיט.

תאורה שכבתית

תכנון נכון של תאורה במטבח, תמיד מהווה אתגר, אך אומנות הריבוד תהיה המפתח לעיצוב מטבחים מוצלחים בהמשך הדרך. למעשה, יש צורך בכמות מסוימת של גופי תאורה באזורי הכנה ספציפיים, ומהצד השני – יותר מדי מנורות עלולות לגרום לתקרת המטבח להיראות כמו מסלול נחיתה של מטוסים.

בחלל מטבח גדול ופתוח, בחירה בשני עיצובים שונים של גופי תאורה מרכזיים, תוסיף הרבה אופי, וגם תסייע להגדרת האזורים הייחודיים בחדר. 

אלמנטים טבעיים

השימוש בחומרים טבעיים בפריטי ריהוט ועיצוב לבית, עלה במידה ניכרת במהלך המגיפה, ולפי מה שמסתמן, ימשיך לבוא לידי ביטוי בארונות מטבח עשויים שיש, גרניט ועץ לא צבוע. לא רק שיש לכל אלו איכות אסתטית עשירה, אלא שהם זוכים להכרה גם בשל היתרונות האקולוגיים שלהם, הטמונים בהפחתת כמות הפריטים המטופלים בכימיקלים בבית. ארונות מטבח מעץ אלון גולמי, גופי תאורה מנצרים קלועים, מדפי עץ צפים ועוד, יעניקו איזון נהדר לעיצוב הכללי, וטאץ' של חום ועומק.

מטבחים סמויים

מגורים בחלל קטן מפנים את מקומם לעוד יותר חדשנות במטבח. חלל פתוח ואופנתי אשר מסתיר את אזור הבישול במיומנות דמוית זיקית, מאפשר למקסם את תחושת המרחב על ידי איחוד של פעולות בישול, אוכל ומנוחה בחדר אחד מפואר ומלא אור.
כך ניתן להסב מטבח קטן ולא מזמין לטובת סלון גדול, כשהמטבח תחוב בדיסקרטיות בקצה אחד.

הפריסה גמישה, כך שהיא עוברת ממטבח – לחדר אוכל – לאזור מגורים, באופן בלתי מתאמץ. חלל הבישול הוא בלתי נראה ככל האפשר, כאשר לוחות הדלת נראים כמו גימורי קיר דקורטיביים. כל הדלתות נסתרות, עם חיישני טביעת אצבע המאפשרים להן להיפתח ולהסגר בצורה חלקה.

אחת הדרכים הנפוצות להסתיר את המתקנים ואת מכשירי החשמל במטבח, היא שימוש במקרר בילד אין, שכשמו כן הוא – חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מקונסטרוקציית המטבח. במטבח שנעשה באופן זה, מחביאים את כל מכשירי החשמל בתוך ארונות, או שהם, כאמור, נבנים כחלק מהם.

שימוש בחומרים בדרכים מפתיעות

יש משהו משחרר בעיצוב מטבח עם טוויסטים שחורגים מהסטנדרט. גם אם אלמנטים מסוימים כמו ארונות ומכשירי חשמל צריכים להיות סטנדרטיים, נסו לחשוב על הוספת אופי ומקוריות, באמצעות אלמנטים פרקטיים שמקורם במקומות אחרים.

שילובי  צבעים נועזים

בחירת שני גוונים מצדדים מנוגדים של גלגל הצבעים, כמו ורוד וירוק, תקנה למטבח נועזות ועניין.