מקררים כללי, מקררים לבית

מקרר צבעוני וקיר אחד עם דוגמא מיוחדת: להשתעשע עם העיצוב

למה לקחת את עצמכם כל כך ברצינות? הנה כמה דרכים להוסיף צבע הביתה, אבל לעשות זאת עם טקט

נכון שעיצוב הבית צריך בסופו של דבר לייצר תוצאה נעימה, מרגיעה ומחבקת, שבסופו של יום, תשרה עלינו תחושה של מנוחה ונינוחות, אבל זה לא אומר שאפשר להשתעשע עם טקסטורות וצבעים פחות שגרתיים וצפויים, כל עוד אנחנו עושים את זה בטקט ועם איפוק מסוים.

גם בתקופות בהן האופנה והטרנדים אפשרו שימוש בצבעים עזים ובמגוון דוגמאות, כמו בסבנטיז, עידן שהתאפיין בסקס, סמים ורוקנרול, ואלו באו לידי ביטוי גם בעיצוב הבית, שהיה בו מן הפסיכדליה, עדיין שמרו על פלטת צבעים מונוכרומטית בדרך כלל, שכללה הרבה חומים וגוונים חרדליים, ולאו דווקא צבעי יסוד בוהקים. בכל זאת, מדובר בבית מגורים ולא בפארק שעשועים.

אבל זה לא חייב להיות הכל או כלום. לצבעים עזים ושמחים יכולה להיות השפעה חיובית הן על העיצוב והמראה, והן על מצב הרוח של מי ששוהה בחלל הזה. 

הכל עניין של מינון. אם תוסיפו לבתים נגיעות קטנות של צבע, שיכולות לבוא לידי ביטוי במקרר צבעוני, בקיר אחד עם טפט מעניין או ספה בגוון לא שגרתי – לא רק שזה לגמרי יעבוד, מה גם שהדבר יהווה שדרוג משמעותי לעיצוב. 

הנה כמה דרכים להוסיף צבע לעיצוב הבית

טקסטיל

אלמנטים מטקסטיל ברחבי הבית, יכולים להיות הדרך הקלה ביותר להוסיף נגיעות של צבע, מבלי שתצטרכו "להתחייב" להם, מאחר ואלו בדרך כלל ניתנים לשינוי בקלות, ובאיזו תדירות שאתם תחליטו. אפשר לבחור בצבע בולט ומיוחד עבור הוילונות, השטיחים וכמובן הריפוד של הספות ו/או הכורסאות. עם זאת, ודאו שאתם לא מעמיסים ובחרו לא יותר משני פריטים קטנים או פריט אחד גדול, שיכולסה בצבע מיוחד ובולט. לדוגמא, אפשר לבחור ריפוד לספה בצבע ורוד עתיק, ולמעשה לבנות סביב את הספה הזו את שאר עיצוב החלל, ולבחור צבעים ודוגמאות בהתאם, עבור שאר האלמנטים שבחדר. בחירה בטונים קצת יותר רגועים של צבעים עזים, תוכל לייצר תוצאה מתונה וביתית יותר, כמו למשל חרדל במקום צהוב עז, ירוק בקבוק כהה במקום ירוק דשא, בורדו במקום אדום וכו'. 

קיר אחד בצבע או דוגמא מיוחדת

טיפול בצבע של קיר אחד, מייצר למעשה תמונה גדולה וצבעונית, עם הרבה נוכחות ותרומה רבה לאווירה ולעיצוב. בפניכם מספר אפשרויות כיצד לעשות זאת – ישנה אפשרות לבחור בצבע מיוחד שאתם אוהבים, ולצבוע את הקיר כולו, או לחילופין, לבחור בטפט עם דוגמא מיוחדת. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע כמו מעצב פנים, ולוודא שלא נסחפתם עם דוגמא או צבע נועזים או עמוסים מדי, אלא משהו שכן יבלוט בשטח וייתן את הטון, אך לא ישתלט או יגחיך את העיצוב הכללי. בנוסף לטפטים, ניתן כיום למצוא מדבקות קיר מיוחדות ומעניינות, בהזמנה אונליין, ולקשט בעזרתן את הקיר. בעבר, מדבקות כאלה הודבקו בעיקר בחדרי ילדים, אך כיום כבר לא מעט קירות בחללים בוגרים מקושטים באמצעותן.

מכשירים פונקציונליים

אחת הדרכים המקוריות להשתעשע עם העיצוב, היא להכניס מכשיר שימושי כמו מקרר, טוסטר, מכונת קפה או בר מים – בצבע יסוד עז ובולט. לדוגמא, מקרר רטרו אדום, מצנם צהוב, מכונת קפה כחולה. פריט אחד כזה קטן, יכול להוות נקודת צבע בחלל מונוכרומטי, ולהוסיף לו טאץ' ייחודי ומעניין.

ריהוט

גם פריטי ריהוט שבכל מקרה אם זקוקים להם בבית, יכולים להגיע בצבעים לא שגרתיים, אבל חשוב מאוד כאמור, לשמור על מינונים נמוכים כאן. הכוונה היא שאו שבוחרים בפריט ריהוט קטן יחסית שיהיה בצבע עז, או שבוחרים בפריט ריהוט גדול ומרכזי, אך אז הוא צריך להיות בגוון מתון יותר של הצבע. לדוגמא, פינת אוכל יכולה להיות עם כיסאות בירוק עז, או לחילופין, שולחן האוכל בירוק בקבוק (לא גם וגם כמובן). לעתים, מספיק פריט ריהוט אחד לא גדול, שיוסיף המון עניין אם יהיה בצבע נועז. זה יכול להיות הדום במערכת הסלונית שלכם, או שידת טלוויזיה בצהוב בוהק. הכל עניין של שילובים שיאזנו את נקודת הצבע הבולטת הזו, יאזנו אותה ומצד אחד לא יתנו לה להשתלט, מצד שני לא יתחרו בה.

גופי תאורה

גופי תאורה הם עוד אלמנט פונקציונלי שלגמרי אפשר להשתעשע עם העיצוב שלו. כאן יש לכם הזדמנות לא רק להשתעשע עם הצבע, אלא גם עם הצורה. אהיל בצורה מעניינת ובצבע לא שגרתי, יכו להעניק לחלל מראה מתוחכם וחדשני. חשוב להתאים את העיצוב של גוף התאורה לסגנון העיצוב הכללי. לדוגמא, אם החלל מעוצב בסגנון רטרו, תוכלו למצוא גופי תאורה בסגנון וינטג' שיתאימו, או לחילופין, אם בחרתם בסגנון מודרני, כאן יתאים במיוחד גוף תאורה בצבע יסוד כמו אדום, כחול או צהוב, בקווים ישרים, נקיים ומינימליסטיים. 

לא רק צבע – גם טקסטורה תוסיף עניין

דרך נוספת להוסיף עניין ולהשתעשע עם העיצוב, היא להכניס טקסטורות מעניינות בריפודים, בשטיחים, ואפילו כאלמנט עיצובי של תבליט על הקיר. חשוב להכיר את הטרנד הנוכחי, שדווקא גורס שלא להיצמד לסגנון עיצובי אחד, אלא לשלב בין סגנונות, אך גם כאן – ברגישות ובמתינות. הסגנון האקלקטי החדש מאוד "מחבק" את השימוש בצבעים ואת החופש לשנות ולגוון, ולהוסיף עניין לעיצוב. הסגנון הזה הוא מאוד מאפשר, וכך – אם מצאתם את עצמכם מתחברים ליותר מסגנון אחד, או מתאהבים בפריט עיצובי כזה או אחר, תוכלו לשלב אותם בבית בדרכים שונות. העקרון המנחה הוא רק לא להשתולל מדי עם העיצוב, ולוודא שאם יש אלמנט אחד עז ובולט בחלל, לתת לו את הבמה ו"להרגיע" את שאר הסביבה שלו.